Imieniny Izabeli Branickiej 2019

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej wcześniej Festiwal Sztuk Dawnych – Imieniny Izabeli Branickiej jest ważną dla kultury polskiej platformą prezentacji muzyki, kultury i sztuki XVIII wieku w historycznych wnętrzach związanych z arystokracją tych czasów., a w szczególności z Izabelą Branicką z Poniatowskich, siostrą ostatniego Króla Polski oraz żoną jednego z największych magnatów – Hetmana W.K. Jana Klemensa Branickiego. Przedsięwzięcie w swoim pierwotnym zamyśle ma charakter artystycznej rekonstrukcji różnych elementów hucznych obchodów Imienin Izabeli (19 XI). Festiwal ukazuje twórczość muzyczną XVIII wieku, w bogatym kontekście kultury i obyczajów polskich poprzez odkrywanie i prezentację dzieł zapomnianych i rzadko wykonywanych, rekonstruując dla współczesnych odbiorców muzykę, kulturę i sztukę tego czasu z wykorzystaniem dawnych stylów i technik wykonawczych. Charakter międzynarodowy imprezy nawiązuje do zagranicznej obsady muzyków w kapeli Branickiego.

Tegoroczny Festiwal Sztuk Dawnych rozpocznie oprócz Mszy Świętej w Starym Kościele Farnym, koncert instrumentalny Kapeli Dworskiej „Collegium Marianum” (Praga, Czechy) prezentujący dzieła Bohemskich wirtuozów z XVIII wieku w Aula Magna Pałacu Branickich. W poniedziałek (18.11) zespół wystąpi również podczas spektaklu baletowo-pantomimicznego w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” pt. „Balet o Kawie” w Auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii w Białymstoku. W dzień imienin patronki festiwalu (19.11) w Pałacu Branickich odbędzie się Wieczór historyczny z Gawędą o Izabeli Branickiej Pana Andrzeja Lechowskiego oraz koncertem kameralnym duetu wirtuozów Krzysztofa Garstki na klawesynie oraz Macieja Łukaszuka na wiolonczeli z repertuarem sonat francuskiego kompozytora – Josepha Bodina de Boismortier’a (1689-1755). Finałem festiwalu będzie (24.11) koncertowe wykonanie Koncertowe wykonanie opery (Singspigel’a) Bastien i Bastienne W.A. Mozarta przez solistów oraz orkiestrę Zespołu Muzyki Dawnej „Diletto” pod batutą Anny Moniuszko – dyrektora muzycznego naszego Festiwalu.

Festiwal jest realizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina Wydziałem Instrumentalno – Pedagogicznym w Białymstoku, Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, Uniwersytetem w Białymstoku oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku i Muzeum Farmacji w Białymstoku. Patronat medialny w latach ubiegłych: TVP Białystok, Radio Białystok, Portal BialystokOnline.pl, Kurier Poranny, Portal Poranny.pl. TVP Kultura. Festiwal już od 8 lat jest finansowany przez Prezydenta Miasta Białegostoku zaś od 2015 roku Festiwal finansuje również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

PROGRAM:

17 XI 2019 (niedziela)

godz.: 13:30 – Stary Kościół Farny
Inauguracja Festiwalu
Msza Święta z oprawą muzyczną z XVIII wieku
ZESPÓŁ JERYCHO
KIEROWNICTWO MUZYCZNE: BARTOSZ IZBICKI
STAROSIELSKIE BRACTWO ŚPIEWACZE

17 XI 2019 (niedziela)

godz.: 19:00 – Aula Magna Pałacu Branickich
Muzyka czeskiego baroku
Koncert wokalno–instrumentalny
ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ COLLEGIUM MARIANUM (CZECHY)
KIEROWNICTWO MUZYCZNE: JANA SEMERÁDOVÁ

W programie: F. Jiránek, A . Reichenauer, J.J.I. Brentner, A . Vivaldi, J.G. Orschler

18 XI 2019 (poniedziałek)

godz.: 19:00 – Aula im. J. Korczaka Wydziału Nauk o Edukacji UwB
Balet o Kawie – Spektakl Taneczny
TANCERZE BALETU DWORSKIEGO CRACOVIA DANZA
ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ COLLEGIUM MARIANUM (CZECHY)
ZESPÓŁ MUZYKI I TAŃCA DAWNEGO CAPELLA ANTIQUA BIALOSTOCIENSIS
INSCENIZACJA I CHOREOGRAFIA: ROMANA AGNEL
KIEROWNICTWO MUZYCZNE: JANA SEMERÁDOVÁ

19 XI 2019 (wtorek)

godz.: 19:00 – Aula Magna Pałacu Branickich
Wieczór muzyczno–historyczny
Gawęda o Izabeli Branickiej Andrzeja Lechowskiego
Koncert kameralny
W programie kompozycje Joseph’a Bodin’a de Boismortier’a (1689–1755)
WIOLONCZELA: MACIEJ ŁUKASZUK
KLAWESYN: KRZYSZTOF GARSTKA

24 XI 2019 (niedziela)

godz.: 19:00 – Aula Magna Pałacu Branickich
WOLFGANG AMADEUSZ MOZART
Bastien i Bastienne
Opera w wersji koncertowej

BASTIENNE: MAŁGORZATA TROJANOWSKA
BASTIEN: ALEKSANDER REWIŃSKI
COLAS: MACIEJ FALKIEWICZ
ORKIESTRA HISTORYCZNA ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ DILETTO
DYRYGENT: ANNA MONIUSZKO

WSTĘP WOLNY

en_GBEnglish
Skip to content