Imieniny Izabeli Branickiej 2012

Izabela Branicka z Poniatowskich na chrzcie otrzymała imię Elżbieta jednak zgodnie z ówczesną modą używała z francuska wersji tego imienia: Izabela. Imieniny – święto swojej patronki św. Elżbiety obchodziła 19 listopada. Festiwal nawiązuje do opisów hucznych obchodów Imienin za życia przez Izabelę Branicką, które poprzez rekonstrukcję różnych elementów obchodów: koncertów, oprawy muzycznej liturgii, oper, baletów i innych wydarzeń w historycznych wnętrzach z XVIII wieku ma przybliżyć odbiorcom kulturę i sztukę tego ważnego dla Polaków okresu.

Wszystkie z wymienionych przedsięwzięć artystycznych dostępne są ze WSTĘPEM WOLNYM.

PROGRAM:
17.11.2012 (sobota)

17:00 – Wieczór Historyczny
PAŁAC BRANICKICH W CHOROSZCZY

Gawęda o Izabeli Branickiej Andrzeja Lechowskiego
Recital wokalny: Muzyka na dworach magnackich XVIII w.
Marta Wróblewska – sopran
Urszula Iżbicka – akompaniament

Wieczór Historyczny – Gawęda Historyczna Andrzeja Lechowskiego połączona będzie z recitalem wokalnym – Muzyka na dworach magnackich w XVIII wieku. Całość odbędzie się w historycznym wnętrzu letniego Pałacu Branickich w Choroszczy.

18.11.2012 (niedziela)
15:00 – Nieszpory Niedzielne z psalmami i pieśniami nabożnymi Fr. Karpińskiego
STARY KOŚCIÓŁ FARNY

oprawa muzyczna:
Schola Gregoriana Sancti Casimiri – Mariusz Perkowski – kantor (baryton),  Karol Komenda – bas; Wojciech Bronakowski – bas, Adam Boruch – baryton; Piotr Rafałowski – tenor
Katedralny Chór CARMEN pod dyr. Bożeny Bojaryn-Przybyła
Dariusz Hajdukiewicz – organy

16:00 – zwiedzanie krypt pod Starym Kościołem Farnym

 

Do aktywnego udziału w oprawie muzycznej zostały ponadto zaproszone zespoły:
Chór parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku wraz z dyr. Sylwestrem Trojanowskim, Chór parafii Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie wraz z dyr. Adamem Siczek, Chór parafii Krzyża Świętego w Grabówce wraz z dyr. Mariuszem Perkowskim

Izabela Branicka uczestniczyła codziennie we Mszy Świętej w Kościele Farnym oraz w innych nabożeństwach tj. Nieszpory, dlatego również obchody jej imienin były nierozerwalnie złączone z liturgicznym wspomnieniem Patronki – św. Elżbiety Węgierskiej i uroczystością kościelną. Próba rekonstrukcji oprawy muzycznej z XVIII w. Uroczystych Nieszporów Niedzielnych zawierać będzie oprócz chorału gregoriańskiego słynne psalmy nieszporne oraz pieśni nabożne Franciszka Karpińskiego tworzącego na dworze Branickich. Po Nieszporach około 16:00 zwiedzanie krypt pod starym kościołem Farnym.

O godzinie 13:30 (przed Nieszporami) odbędzie się jak co miesiąc w Starym Kościele Farnym Msza Święta w rycie trydenckim, na którą zaprasza Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Białymstoku. Pomimo, iż Msza Święta nie stanowi punktu programu Festiwalu do udziału w niej organizatorzy serdecznie zapraszają, tym bardziej, że identyczna liturgia była odprawiana w XVIII w. za życia Izabeli Branickiej.

19.11.2012 (poniedziałek)
19:00 Spektakl Operowy Giovanni Battista Pergolesi „La Serva Padrona, czyli Służąca Panią
PAŁAC BRANICKICH W BIAŁYMSTOKU, AULA MAGNA

Performers:
Serpina – Małgorzata Trojanowska
Uberto – Roman Ciumakin
Vespone – Bartosz Budny
Zespół Muzyki Dawnej Diletto, Anna Moniuszko – dyrygent
Sebastian Chondrokostas – reżyseria

Dzień imienin hetmanowej Branickiej obchodzono wyjątkowo hucznie (zazwyczaj przez kilka dni od 16 do 19 listopada) – odbywały się bankiety, polowania, fajerwerki a także przedstawienia teatralne (też baletowe) oraz operowe. Wielkim uznaniem wśród ówczesnej arystokracji polskiej cieszyły się kompozycje Giovanni Battista Pergolesiego. Wykonanie jednej z najbardziej cenionych oper Pergolesiego jest zatem próbą rekonstrukcji i ilustracji świetności obchodów dnia imienin Pani Krakowskiej. Soliści wystąpią w historycznym wnętrzu w stylizowanych na ówczesne kostiumach.

Organizator
Pro Anima Foundation

Współorganizator
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina Wydział Instrumentalno Pedagogiczny w Białymstoku

Przyjaciele Festiwalu
Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Open Education Group Sp. z o.o.
Votum S.A.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku

Patroni medialni
TVP Białystok
Radio „i”
Radio Akadera
Miejski Portal Informacyjny bstok.pl

en_GBEnglish
Skip to content