O festiwalu

Festiwal Sztuk Dawnych
Imieniny Izabeli Branickiej

Festiwal prezentuje muzykę dawną w kontekście innych sztuk składających się na kulturę końca I Rzeczpospolitej nawiązując do opisów hucznych obchodów imienin Izabeli Branickiej z Poniatowskich.

Imieniny Izabeli Branickiej z Poniatowskich, żyjącej w latach (1730-1808) żony Jana Klemensa Branickiego – Hetmana Wielkiego Koronnego, jednego z największych magnatów końca XVIII wieku obchodzone były bardzo wystawnie, składały się nań m.in. koncerty, oratoria, inscenizacje teatralne, operowe i spektakle baletowe tańce, a także uroczyste celebracje liturgiczne. Oparcie festiwalu o sztuki muzyczne prezentowane w historycznych wnętrzach z XVIII wieku, ma przybliżyć odbiorcom kulturę i sztukę tego okresu. Oprócz wykonawstwa „historycznie poinformowanego”, Festiwal przywraca dla kultury Polskiej dzieła zapomniane, rzadko lub wcale nie wykonywane współcześnie, a cieszące się wielką popularnością za życia Izabeli.

Tegoroczny Festiwal Sztuk Dawnych rozpocznie (13 listopada) monumentalne dzieło działającego w Rosji polskiego kompozytora – Józefa Kozłowskiego – Requiem na śmierć ostatniego króla Polski, które wykonamy w roku 220 rocznicy śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego – brata Izabeli Branickiej. Przed koncertem będzie możliwość zwiedzania piwnic pałacowych w ramach współpracy z Muzeum Farmacji. W dniach następnych w Muzeum Podlaskim w Ratuszu w Białymstoku i Ratuszu w Bielsku Podlaskim odbędą się Wieczory Historyczne z gawędą o Izabeli Branickiej podczas których wystąpi klawesynistka – Paulina Tkaczyk prezentując twórczość kompozytorów związanych z dworem Sasów. Również w Bielsku Podlaskim w ufundowanej przez Izabelę Branicką bazylice pw. Narodzenia NMP wystąpi Schola Gregoriana Sancti Casimiri z programem „Cantus Mariales – dawne śpiewy o NMP”. W Niedzielę 18 listopada – przeddzień imienin zostanie zaprezentowany spektakl „Ballet de la musique” w wykonaniu Tancerzy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” oraz Zespołu Instrumentów Dawnych „Intrada” w Auli Widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii w Białymstoku. Finałem Festiwalu będzie koncertowe wykonanie serenata drammatica „Il sogno di Scipione” Johanna Adolfa Hasse’go w Pałacu Branickich (19.11) w 260 lat od premiery w Warszawie.

 

www.festiwalsztukdawnych.pl

www.facebook.com/events/287838465042657