O festiwalu

Festiwal Sztuk Dawnych
Imieniny Izabeli Branickiej

Festiwal prezentuje muzykę dawną w kontekście innych sztuk składających się na kulturę końca I Rzeczpospolitej nawiązując do opisów hucznych obchodów imienin Izabeli Branickiej z Poniatowskich.

Imieniny Izabeli Branickiej z Poniatowskich, żyjącej w latach (1730-1808) żony Jana Klemensa Branickiego – Hetmana Wielkiego Koronnego, jednego z największych magnatów końca XVIII wieku obchodzone były bardzo wystawnie, składały się nań m.in. koncerty, oratoria, inscenizacje teatralne, operowe i spektakle baletowe tańce, a także uroczyste celebracje liturgiczne. Oparcie festiwalu o sztuki muzyczne prezentowane w historycznych wnętrzach z XVIII wieku, ma przybliżyć odbiorcom kulturę i sztukę tego okresu. Oprócz wykonawstwa „historycznie poinformowanego”, Festiwal przywraca dla kultury Polskiej dzieła zapomniane, rzadko lub wcale nie wykonywane współcześnie, a cieszące się wielką popularnością za życia Izabeli.

Tegoroczny Festiwal rozpoczną wieczory historyczne z gawędą o Branickiej oraz recitalem Urszuli Jasieckiej-Bury na klawesynie w Muzeum w Tykocinie (16.11.) oraz Pałacu Branickich w Choroszczy (17.11.).
Kolejne trzy dni będziemy gościć w Pałacu Branickich w Białymstoku. W sobotę 18 listopada – rekonstrukcję Nieszporów Maryjnych z XVIII wieku z muzyką J.D. Zelenki wykona międzynarodowa obsada solistów, Schola Gregoriana Sancti Casimiri, chór Zespołu Muzyki Dawnej „Diletto” oraz Orkiestra Festiwalu Sztuk Dawnych pod dyr. Anny Moniuszko.
W dzień imienin hetmanowej 19 listopada zostanie przedstawiony spektakl taneczno-muzyczny „Pewnego razu w Wenecji” w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza i trupy KOMEDIANTY, a finałem tegorocznego Festiwalu będzie Oratorium J.A. Hassego – „La Conversione di Sant’ Agostino” w wykonaniu solistów, chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz orkiestry Zespołu Muzyki Dawnej „Diletto” pod dyr. Anny Moniuszko.

 

www.festiwalsztukdawnych.pl

www.facebook.com/events/287838465042657